Spomin na padle v vojnah

Nemški veleposlanik v Ljubljani Adrian Pollmann ob polaganju venca in počastitvi vseh padlih v vojni na vojaškem pokopališču v Celju

     V nedeljo, 26. novembra 2023, je v Nemčiji potekalo več spominskih dogodkov ob dnevu spomina na žrtve vojn in nasilja. Nemški veleposlanik v Sloveniji Adrian Pollmann je v ta namen povabil na spominsko slovesnost na vojaško pokopališče v Celju.

     Mestno pokopališče Celje, nekoč bolj znano kot Nemško pokopališče, je mestna uprava ustanovila leta 1879 v takratnem predmestju Celja. Namenjeno je bilo predvsem pokopu nemških meščanov Celja, od tod tudi ime Nemško pokopališče. Med prvo in drugo svetovno vojno so bili na delu pokopališča pokopani tudi mrtvi vojaki. Tu je pokopanih približno 1000 nemških vojakov, ki so padli v obeh svetovnih vojnah. Vojaško pokopališče v Celju je bilo leta 2006 obnovljeno in je danes vzorno urejeno.

     a mestnem pokopališču v Celju je že tradicija, in tudi letos so se delegacije iz Slovenije in Avstrije ustavile najprej pri grobovih Slovencev, ki so kot prisilni mobiliziranci umrli v nemški vojski in izgubili življenje med drugo svetovno vojno ali po njej. K spomeniku so položili venec, delegacije so prižgale sveče in z minuto molka smo počastile spomin na umrle.

     Nato smo se sprehodili na drugi konec mestnega pokopališča Celje, na zdaj lepo urejeno vojaško pokopališče, kjer so na marmornih ploščah, ki ležijo na tleh, vklesana imena tam pokopanih vojakov. Na prvi je napisano: HIER RUHEN/ TUKAJ POČIVAJO, sledijo imena in na koncu: SO WIE 15 UNBEKANNTE SOLDATEN / KOT TUDI 15 NEZNANIH VOJAKOV.
      Pod križem na vrhu vojaškega pokopališča je na marmorni plošči napis v dveh jezikih: TU POČIVAJO PADLI OBEH SVETOVNIH VOJN. TE IN OSTALE OHRANIMO V SPOMINU. In prav tu, pred križem in ob marmorni plošči, je Violeta Mesarič, namestnica vojaškega vikarja in evangeličanska duhovnica v Sloveniji, začela spominsko mašo. Po počastitvi vseh padlih v vojni je nemški veleposlanik v Ljubljani Adrian Pollmann v kratkem govoru dejal: “Danes je dan spomina na vse žrtve vojn in na ta način počastimo mrtve in se spominjamo vojnega nasilja. Tu je pokopanih okoli tisoč mrtvih vojakov in za vsakim od njih je usoda osebe, družinskega člana, usoda, ki je prekinila sanje in uničila načrtovano prihodnost. Naj bodo ta vojaška pokopališča spomin in opomin mlajšim generacijam, da jim bo trpljenje prihranjeno in da bodo lahko živeli v svobodi in miru.”

    o tej kratki slovesnosti so prisotne delegacije prižgale spominske sveče in si ogledale številne marmorne plošče z imeni vojakov.

Besedilo in fotografija Jan Schaller

Grob s spomenikom Slovencem, ki so kot prisilno mobilizirani v nemški vojski izgubili življenje med drugo svetovno vojno ali po njej.
Minuta molka v spomin na umrle Slovence
Vojaško pokopališče na mestnem pokopališču v Celju
Slovesnost na vojaškem pokopališču smo pričeli z verskim obredom
Prva marmorna plošča…
… in zadnja

IMPRESSUM:

e-mail: STEIERMARK.STAJERSKA@GMAIL.COM
Urednik: Jan Schaller
Neodvisni avtorski projekt Kulturnega društva
nemško govorečih žena »Mostovi«, Maribor
Davčna štev. 31414389
Registracija, datum vpisa 01.12.2000

Objavljeni prispevki na spletni strani Steiermark-Stajerska.com  izražajo stališča podpisanega avtorja oz. redakcije in niso vedno tudi uradna  stališča sponzorjev spletne strani. 

SPONZOR:

© 2022. Vse pravice pridržane

Priloga-3