1.0. Intervju dr. Grafenauer v DELO

Zaradi velikega odmeva na nemškem govornem področju, med prisilno izseljenimi »Nemci«, njihovimi številnimi še vedno aktivnimi organizacijami in med mednarodnimi organizacijami za zaščito manjšinskih in človekovih pravic, objavljamo intervju dr. Grafenauerja , ki ga je imela Saša Vidmajer v sobotni prilogi dnevnika DELO 15. julija 2023 v celoti v nemškem jeziku, zaradi verodostojnosti in da nam ne bi kdo očital samo posamezne izvzete citate.

   »Avstrija vse bolj ultimativno postavlja na politično agendo nemško govorečo skupnost v Sloveniji, sama jo imenuje manjšino. Slovenija temu slabo parira, nima državniškega pristopa. Raziskovalec Danijel Grafenauer z Inštituta za narodnostna vprašanja analizira »ostanke ostankov« Nemcev pri nas, maloštevilno etnično skupino prebivalstva, ki niti daleč ni manjšina.«

       Dr. Danijel Grafenauer, letnik 1976, je znanstveni sodelavec inštituta za narodnostna vprašanja v Ljubljani, kjer je zaposlen od leta 2005. Doktoriral je iz zgodovine na filozofski fakulteti Univerze v Mariboru. Področja njegovega raziskovalnega interesa so: koroški Slovenci, poplebiscitni begunci iz Koroške, organizacije koroških Slovencev, slovenske avtohtone manjšine, slovensko narodno vprašanje, manjšinsko varstvo v Evropski uniji.
V zadnjem času se ukvarja tudi z razvojem vprašanja nemško govoreče etnične skupine prebivalstva v Sloveniji, njihovimi izzivi in identiteto.

(Slovenski intervju je skeniran in ga lahko preberete torej v originalu)

Opombe redakcije:
(2)  Kaj je »manjšinski jezik« opredeljuje prvi člen Evropske deklaracije o regionalnih- oziroma manjšinskih jezikih, ki jo je pripravil leta 1992 Svet Evrope v Strasbourgu in je od 1. marca 1998 v veljavi in jo morajo članice upoštevati, torej tudi Slovenija.
(3) 11. Aprila 1941 Hitler ni obiskal Celja, ampak so Celje zasedle nemške vojaške enote in ga okupirale. Avtor zataji, da je 11. April občinski praznik Celja, na dan, ko je leta 1451 Friederik II takratnemu trgu podelil mestne pravice.

IMPRESSUM:

e-mail: STEIERMARK.STAJERSKA@GMAIL.COM
Urednik: Jan Schaller
Neodvisni avtorski projekt Kulturnega društva
nemško govorečih žena »Mostovi«, Maribor
Davčna štev. 31414389
Registracija, datum vpisa 01.12.2000

Objavljeni prispevki na spletni strani Steiermark-Stajerska.com  izražajo stališča podpisanega avtorja oz. redakcije in niso vedno tudi uradna  stališča sponzorjev spletne strani. 

SPONZOR:

© 2022. Vse pravice pridržane

Priloga-3